Dabar yra 22 Gru 2024 12:56

Visos datos yra UTC + 2 valandos




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Renkantis modeli
StandartinėParašytas: 08 Rgp 2005 15:01 
Modeliuoto
Modeliuoto

Užsiregistravo: 09 Lap 2003 17:03
Pranešimai: 768
Miestas: Kaunas
Taigi atėjo ta diena, kai jūs dėl kažkokių priežasčių sugalvojote, kad nuo šios dienos be sraigtasparnio modelio negalite gyventi. Priežastys gali būti įvairios – gal jums pasisekė pamatyti vieną iš kelių Lietuvoje esančių sraigtasparnio modelių, gal netyčia pamatėte modelio nuotrauką internete, o gal dar kokia priežastis. Svarbu visai kas kita – Jūs norite sraigtasparnio modelio. Ir norite labai rimtai. O iš kur jį gauti? Kas juos parduoda? Kokie jie apskritai būna? Į šiuos klausimus pabandysiu atsakyti šiame straipsnyje.

Labai tikėtina, kad pirmiausia Jūsų informacijos apie sraigtasparnių modelius paieškos prasidėjo internete, o dar tiksliau ko gero www.google.lt. Taip ir turėjo būti, nes informacijos, skirtingai nei prieš 3 – 4 metus, dabar ineternete yra marių marios. Natūralu, kad naujokui tokioje gausybėje informacijos labai lengva pasiklysti, tuo labiau, kai šneka eina apie tokius sudėtingus modelius, kaip sraigtasparnių.

Taigi, kokie jie būna, tie sraigtasparnių modeliai, kaip juos galima suskirstyti į grupes? Aišku, kad nuo pačių mažiausių, paprasčiausių, pigiausių iki pačių didžiausių, brangiausių:

• Kambariniai mikro modeliai (elektriniai);
• Kambariniai/laukiniai modeliai (elektriniai);
• Modeliai su vidaus degimo varikliu:
o 30 klasė;
o 50 klasė;
o 60 klasė;
o 90 klasė;
• Modeliai su benzininiais varikliais;
• Dideli elektriniai modeliai;

Taigi aptarsime kiekvieną grupę modelių, pažymėdami jų privalumus ir trūkumus.
Kambariniai mikro modeliai. Jų era prasidėjo apie 1998 metus, kai Vokietijos firma Ikarus pagamino pirmajį kambarinį sraigtasparnio modelį – Picollo. Tai buvo tikra sensacija rinkoje. Šios klasės modeliai neveltui vadinami mikro – jų nesančiojo sraigto (NS) diametras paprastai neviršija 500 mm, modelio svoris siekia 250 – 300 g. Skridimo laikas su vienu akumuliatoriumi – 5 – 7 min.



Ikarus Piccolo

Šiuo metu rinka tiesiog užversta gerais ir nelabai vykusiais kambarniais mikro modeliais. Jų kainos žymiai nukrito, ir dabar galima nusipirkti šios klasės modelį su visa reikiama elektronine įranga uz 200 – 250 $. Nusipirkus tokį komplektą Jums tereikės pakrauti akumuliatorius komplekte esančiu pakroveju ir bandyti skristi. Šie modeliai, nors ir turi labai ribotas skrydimo galimybes, yra labai tinkami mokytis skraidyti. Juos labai sunku sulaužyti – jei modelis pagamintas kokybiškai, avarijos metu jis paprasčiausiai „išsinarsto“ – išsilaksto savo sudėtinėmis dalimis. Jei Jums pasisekė surasti visas dalis, paprastai po poros minučių Jūs jau vėl kabosite ore. Būtent kabosite, nes šios klasės modeliais kažkokių rimtesnių skridimo figūrų nepadarysite. Šios klasės modeliai – lyderiai yra Century Humingbird, Ikarus Picollo, GWS Dragonfly ir kt.

Kambariniai/laukiniai modeliai. Jau visai nepanašūs į prieš tai buvusią klasę nei pagal konstrukciją nei pagal kainą nei pagal skridimo galimybes modeliai. Nors dydžiu ne ką didesni už mikro modelius, šios klasės modeliai jau konsrukcija praktiškai nesiskiria nuo rimtų sraigtasparnių modelių. Paprastai jų NS diametras būna 600 – 650 mm, skridimo svoris – 500 – 650 g. Tai irgi elektriniai modeliai. Paskutiniu metu, kai taip smarkiai ištobulėjo ir išplito bekolektoriniai varikliai ir LiPo akumuliatoriai, šie modeliai užkariavo rinką. Kaip jau minėjau, kadangi šių modelių konstrukcija mažai skiriasi nuo rimtų modelių su vidaus degimo varikliais, tai ir kaina jų gerokai aukštesnė. Pvz. Align Trex (populiariausias pasaulyje šios klasės modelis) su visu elektronikos kompletu išskyrus siųstuvą kainuoja nuo 400$. Siųstuvas perkamas atskirai. Tačiau su šios klasės modeliais jau galima skraidyti ne tik patalpose (beje kambaryje su jais jau neįsiteksite), tačiau ir lauke. Ir svarbiausia, lauke galima skristi netgi esant gana stipriam vėjui.



Align Trex

Tačiau, kad ir kaip viskas būtų gražu, tai nėra visiškai tinkamas modelis naujokams – jis gana jautrus, reikia gana daug žinių tinkamai jį sureguliuoti. Labiausiai paplitę šios klasės modeliai yra: Align Trex 450, Protech Zoom 400 (daugybė firmų gamina jo klonus). Amerikoje labai paplitę šios klasės modeliai – Lite Machines Corona.
Modeliai su vidaus degimo varikliu: 30 klasė. Ši modelių kategorija, dar vadinama naujokų kategorija yra labai paplitusi. Ką reikškia tas 30? 30 – tai variklio darbinis tūris kubiniais coliais – 0.30 in3 – arba 5.3 cm3 . Šios kategorijos modelių NS diametras – 1250 – 1300 mm, svoris - ~2400 g. Tokie modeliai jau yra pakankamai stabilūs mokymuisi, naudoja salyginai nedaug kuro, ir tuo pačiu yra pakankamai galingi. Šių modelių variklių galingumas paprastai būna ~1.2 Ag. 30 klasės modelis neskirtas atlikti sudėtingų aukštojo pilotažo figūrų – jo galios ir svorio santykis yra pakankamai nedidelis. Tačiau mirties kilpą, bačką, netgi kabojimą žemyn sraigtu be abejo galėsite atlikti. Be abejo šios klasės modelių detalės yra pigiausios. Modeliai be abejo iš visų modelių su vidaus degimo varikliais yra pigiausi. Pasaulyje labiausiai paplitę yra Thunder Tiger Raptor 30, Hirobo Sceadu 30, JR Venture, Century Hawk modeliai.



TT Raptor R30

50 klasė. Modeliai su vidaus degimo varikliais, kurių darbinis tūris 0.50 in3 (8.3 cm3). Savo dydžiu beveik nesiskiria nuo 30 klasės modelių, išskyrus tai, kad NS diametras didesnis ilgesne uodega. Amerikiečiai taikliai šią klasę vadina „bang for the bucks“ – išvertus reikštų, kad šie modeliai turi optimaliausią kainos – galimybių santykį. Dėl savo didesnių matmenų jie stabilesni nei 30 klasės li modeliai, o dėl galingesnio variklio gali atlikti beveik visas sudėtingiausias aukštojo pilotažo figūras. Kainos atžvilgiu nedaug brangesni uz 30 klasės modelius.



Didžioji dalis detalių tos pačios kaip ir 30 klasės. Dėl šių priežąsčių vistik 50 klasė labiausiai tinkama naujokui. Šios klasės labiausiai paplitę modeliai vėlgi yra Thunder Tiger Raptor 50, Hirobo Sceadu 50, Century Falcon. Be abejo, dėl didesnio variklio darbinio tūrio kuro sunaudojimas yra didesnis nei 30 klasės – 330 ml talpos bako užtenka maždaug 10 – 12 min skrydžio.
60 klasė. Šios klasės modeliai jau žymiai brangesni už ankstesnių klasių modelius. Tuo pačiu jų kokybė yra aukštesnė – naudojamos geresnės medžiagos (aliuminis, anglies pluoštas). Šie modeliai jau skirti dalyvavimui F3C klasės varžybose. Kaip jau tikriausiai nuspėjote šios klasės modeliuose naudojami 0.60 in3 (10 cm3) darbinio tūrio varikliai. Naudoja žymiai daugiau kuro nei 30 ar 50 klasė. Detalių kainos taip pat aukštesnės. Šios klasės modelius derėtų rinktis pažengusiems modeliuotojams, kurie jau moka gerai skraidyti. Dėl savo galingų variklių šios klasės modeliai jau gali atlikti visas sudėtingiausias aukštojo pilotažo ir 3D figūras.
90 klasė. Patys didžiausi ir patys galingiausi modeliai. Šios klasės modeliais skraidoma varžybose, kuriose kasmet parodoma naujos sraigtasparnių modelių galimybės – 3Dmasters, XFC (Xtreme Flying Championship). Šių modelių gamybai naudojamos pačios geriausios ir brangiausios medžiagos – didelė dalis mechanikos padaryta iš anglies pluošto, sudėtingos mechaninės dalys iš duraliuminio. Naudojami 0.9 in3 (15 cm3) darbinio tūrio varikliai. Perkant šios klasės modelį, reikia gerai pagalvoti, ar užteks lėšų jį išlaikyti. Normaliam skrydžiui šios klasės modeliai naudoja ~900 ml kuro maždaug 12 min skrydžio. Padarius avariją, tipinis pagrindinių detalių rinkinys, reikalingas remontui (crash kit) kainuos apie 200 $. Šių modelių NS diametras paprastai būna ~1700 – 1800 mm. Modelis sveria apie 5 – 6 kg.




Hirobo Freya

Modeliai su benzininiais varikliais. Šie modeliai vietoj vidaus degimo variklio, naudojančio metanolį, turi sumontuotą benzininį variklį. Paprastai variklio darbinis tūris būna ~23 cm3. Šie modeliai neskirti dalyvauti varžybose, kuriose reikia atlikinėti labai sudėtingas aukštojo pilotažo figūras. Mat šios klasės modelių galios/svorio santykis kur kas prastesnis, nei modelių, naudojančių metanolį kaip kurą. Šių modelių NS diametras paprastai būna ~1800 mm. Nepaisant nekokio galios/traukos santykio, šie modeliai pasižymi kitomis puikiomis savybėmis – pigiu kuru (1 ltr. užtenka ~30 min skrydžio), bei skaidriomis išmetamosiomis dujomis. Būtent ši savybė daro modelius su benzininiais varikliais labai tinkamus aero fotografijos darbams. Šios klasės modeliai gali pakelti apie 3 – 4 kg naudingo krovinio. Pasaulyje yra kelios firmos, kurios gamina įrangą šiems darbams. Deja, šios klasės modeliams galioja bendra visiems modeliams taisyklė – kuo modelis didesnis, tuo jis brangesnis. Būtent todėl šios klasės modeliai, nors ir žymiai pigesni eksploatacijos atžvilgiu, jokiu būdu nerekomenduojami naujokams – jų detalės yra labai brangios. Labai pabrangsta ir jų transportvimas (dėl gabaritų).

Dideli elektriniai modeliai. Šių modelių gamybai naudojami modelių su vidaus degimo varikliais pagrindiniai elementai – rėmai, NS įvorės, pokrypio automatai. Skirtumas tik tas, kad vietoj vidaus degimo variklių, montuojami labai galingi bekolektoriniai elektriniai varikliai. Kad būtų lengviau įsivaizduoti, pvz. į 90 klasės elektrinį modelį, montuojami varikliai, kurių dydis panašus į 0.33 ltr. skardinę, o galingumas siekia 2.8 kW. Šių modelių gerbėjai giria juos už tylų darbą, modeliai išlieka švarūs (nėra išmetamųjų dujų). Deja, lietuviams šie modeliai vargu ar greitai bus įperkami, nes ekstremali technika ir kainuoja eketremaliai – variklis – 400 – 600$, reguliatorius - ~300$, vienas komplektas LiPo akumuliatorių - ~600$. Turbūt net nereikia sakyti, kad elektrinis modelis su vienu komplektu akumuliatorių nėra pilnavertis... O tokiems dideliems akumuliatoriams krauti reikia ir rimto pakrovėjo. Tai dar 350 – 500$. Dėl šių priežasčių (tiksliau priežasties) šios klasės modeliai kol kas prieinami turtingiems kapitalistams..

Pagrindinės taisyklės renkantis sraigtasparnio modelį.

1. Sraigtasparnių modeliai yra brangūs. Gaila, bet su 100 ar 200 litų šiame hobyje nėra ka veikti.
2. Mikro modelį verta pirkti tik tada, kai nesate užtikrinti, kad jums šis hobis patiks.
3. Elektrinį mikro modelį valdyti žymiai sunkiau nei tarkime 50 klasės modelį.
4. Naujokui neverta pirkti 60, 90 klasės, ar tuo labiau benzinį modelį.
5. Nepamirškite, kad be pačio modelio, jums dar reiks daugybės įvairių priedų, kurie irgi kainuoja.
6. Optimaliausias naujoko modelis (bang for the bucks) – 50 klasės modelis.
7. Jei jau rimtai susidomėjote ir užsikrėte sraigtsparnių modeliais, prieš pirkdami gerai pagalvokite – vaistų nuo šio hobio dar niekas neišrado.
8. Renkantis modelį būtinai susižinokite, kokios galimybės gauti jam atsarginių dalių – jums jų tikrai reikės.
9. Paprastai renkantis modelį, geriausia rinktis tokį, kokį jau turi mėgėjai jūsų mieste, apylinkėje. Jūsų būsimieji kolegos visada mielai padės jums sureguliuoti modelį, pakonsultuoti jums rūpimais klausimais.

Taigi, jei vistik apsvarstę visus „+“ ir „-“ jūs nusprendėte, kad be sraigtasparnio modelio jūsų tolesnis gyvenimas beprasmis – pirmyn! Tikrai nepasigailėsite.

_________________
Raptor 60 gasser
Swift 16, 10s A123
JR 9XII


Paskutinį kartą redagavo golfietis 11 Bal 2006 12:48. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Rgp 2005 17:31 
Administratorius
Administratorius
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Lap 2003 23:29
Pranešimai: 2234
Miestas: Vilnius

_________________
Laivai:
"RCM 2010" Eco-Expert + Polyquest 6100 + Feigao
Mini Sideon + Polyquest 2100 + Feigao


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Rgp 2005 18:05 
Modeliuotojas
Modeliuotojas

Užsiregistravo: 06 Lap 2003 14:50
Pranešimai: 1064
Miestas: Vilnius

_________________
Trex 700N DFC
250 quad racer


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Rgp 2005 18:18 
Administratorius
Administratorius
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Lap 2003 23:29
Pranešimai: 2234
Miestas: Vilnius

_________________
Laivai:
"RCM 2010" Eco-Expert + Polyquest 6100 + Feigao
Mini Sideon + Polyquest 2100 + Feigao


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Rgp 2005 18:46 
Modeliuoto
Modeliuoto
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 01 Sau 2004 14:53
Pranešimai: 523
Miestas: Vilnius


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Renkantis modeli
StandartinėParašytas: 29 Bir 2008 16:02 
Mo
Mo

Užsiregistravo: 29 Bir 2008 15:33
Pranešimai: 1


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Renkantis modeli
StandartinėParašytas: 24 Bir 2015 22:24 
Modeliuo
Modeliuo
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 01 Vas 2014 21:48
Pranešimai: 318
... ( prieš pirkdami gerai pagalvokite – vaistų nuo šio hobio dar niekas neišrado.) :) -- geras straipsniukas, - padedantis apsispręsti pakankamai konkrečiai :liux


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 18 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Administratoriaus kontaktai: info(eta)rcm.lt

 

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007