Seniai galvojau pasidaryt 5.8 GHz VSWR matuoklį, nes visai neblogai būtų žinoti, kaip antena ir siųstuvas yra tarpusavyje suderinti. Tik bėda ta, kad Directional Coupler'iai baisiai brangiai kainuoja tokiam dažniui. Jeigu nebūčiau tik mėgėjas, tai nusipirkčiau kokį panaudotą iš eBay, bet dabar mokėt $50 ir daugiau už naudotą prietaisą dėl kelių pamatavimų, tai kažkaip rankos nekyla. O jeigu kažką daugiau suprasčiau apie mikrobangų radijo elektroniką, tai gal ir taip pasidaryčiau SWR matuoklį, bet kad deja nesuprantu.
Perskaičiau beveik visą fpvlab'ų skiltį apie IBCrazy VSWR matuoklį ir man užkliuvo Mictronics idėja daryti Directional Coupler'į ant PCB. Idėja visai nieko, bet pasirodo, ne taip paprastai įgyvendinama. Perskaičius apie visas Mictronics'o sėkmes ir nesėkmes paaiškėjo, kad reikia labai kokybiško 50 omų terminatoriaus, o su šita detale irgi ne kažką... Kiniečiai pardavinėja nežinia kokiam dažnių diapazonui skirtus terminatorius (greičiausiai netempiančius iki 6 GHz), o tie terminatoriai, kurie tiktų vėl gi kainuoja per brangiai (praktiškai pusę Directional Coupler'io kainos).
Tai ką daryti...
Pradėjau žiūrinėti, kaip pasigaminti 50 omų terminatorių mikrobangoms. Pasirodo, kad tam paprasti rezistoriai netinka, nes jų varža prie aukštų dažnių yra kitokia. Daug kas paaiškėjo perskaičius dokumentą. Pasirodo reikia naudoti labai mažo dydžio detales, kurių matmenys gerokai mažesnės už signalo bangos ilgį. Dar yra spec. rezistoriai, kurie pagaminti mikrobangų diapazonui, tik kad jų kaina irgi yra šokiruojanti. Pasirodo vienas Vishay FC serijos 0402 dydžio rezistorius kainuoja apie 2,5 EUR. Už tokią kainą paprastų rezistorių nusipirktum turbūt kokius 500 vnt. Na bet tiek to, 2,5 EUR tai ne $20 ir ne $50

. Norint didesnės galios terminatoriaus nusprendžiau nusipirkti du 100 omų rezistorius, sujungti juos lygiagrečiai, kad gautųsi 50 omų ir pabandyti, kas gausis.
Nusibraižiau PCB, kurioje integruotas 50 omų terminatorius ir mikrobangų detekcijos diodas su filtru. Visas gaminys atrodo taip (PCB dydis 24x17mm, visos dalys 0402 dydžio):
Failo aprašymas: VSWR meter top.
SWRM01.jpg [ 16.87 KiB | Peržiūrėta 10085 kartus(ų) ]
Failo aprašymas: VSWR meter.
SWRM02.jpg [ 22.54 KiB | Peržiūrėta 10085 kartus(ų) ]
Failo aprašymas: VSWR meter.
SWRM03.jpg [ 23.31 KiB | Peržiūrėta 10085 kartus(ų) ]
O įdomiausi tai yra testavimo rezultatai. Gera žinia yra ta, kad mano VSWR matuoklyje nesigauna tokios nesamonės, kurias gaudavo Mictronics savo tyrinėjimų pradžioje. Vadinasi mano 50 omų terminatorius veikia gerai. Reakcija į rankos priartinimą prie antenos yra tokia, kokia ir turėtų būti. Pasirodo mano gamybos antenos yra labai neblogai suderintos su siųstuvu, kas ypač smagu.
Vienintelė bėda tikriausiai yra jautrumas, nes tiesioginė 200mW 5.8GHz siųstuvo galios generuojama įtampa yra apie 0,9V. Jeigu paimu 25mW siųstuvą, tai gaunu apie 100mV (0,1V). Antenos atspindėta galia praktiškai visada artima 0V, kas džiugina.
Gaila, neturiu jokio komercinio Directional Coupler'io, todėl man labai sunku įvertinti rezultatus kuriuos gauvau. Reikės bandyt ieškot žmogaus, kuris galėtų mano matavimus patvirtinti arba paneigti, bet nepaisant visko, VSWR matuoklio kaina gavosi pakankamai maža (8-9 EUR) ir jis veikia. Gal dar pavyks pakelti jautrumą, bet tas bus negreit...