Dabar yra 28 Kov 2024 20:18

Visos datos yra UTC + 2 valandos




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 26 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2  Kitas
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Kas ta serva, giroskopas, imtuvas?
StandartinėParašytas: 08 Rgp 2005 20:41 
Modeliuoto
Modeliuoto

Užsiregistravo: 09 Lap 2003 17:03
Pranešimai: 768
Miestas: Kaunas
Renkantis sraigtasparnio modelį, ne ką mažesnis uždavinys nei pačio modelio išsirinkimas, yra elektroninių komponentų pasirinkimas. O jų sraigtasparnio modeliuose yra ne taip jau mažai ir gana specifinių.
Naujokui netgi tokie modelistams, atrodo, paprasti terminai kaip „servo mechanizmas“, „imtuvas“, „siųstuvas“ atrodo nesuprantami. Ką jau kalbėti apie „giroskopus“, „governorius“, „co-pilotus“ ir kitus įrenginius. Kad palengvinti šią užduotį, būtent ir parašytas šis straipsnis.
Nei vienas sraigtasparnio modelis neapseina be šių elektroninių elementų: siųstuvo, imtuvo, imtuvo akumuliatoriaus, servo mechanizmų, giroskopo. Visi kiti elementai yra pagalbiniai, pagerinantys skridimo savybes, saugumą arba valdymą.
Taigi pradėsime nuo pagrindinio elemento, be kurio neapseina aplamai nei vienas modelis: siųstuvas. Siųstuvas – tai daigtas, kurį jūs laikote rankose, ir judindami rankeneles valdote modelį. Siųstuvų rinkoje yra daug ir pačių įvairiausių – pigių ir brangių, vokiškų ir japoniškų. Tai kokį gi pasirinkti? Visų pirma, jums greičiausiai teks rinktis iš 4 firmų gaminamų siųstuvų: Futaba, JR, Sanwa, ir Hitec. Lietuvoje populiarūs vokiški Graupner aparatūros komplektai iš esmes yra japoniško JR europinis variantas.


Siustuvas

Pirmiausia, siųstuvas ir imtuvas turi turėti minimum 6 kanalus. Tai reiškia, kad jūs galėsite valdyti 6 skirtingas modelio funkcijas. Tačiau kaip galima valdyti 6 skirtingas funkcijas su 2 rankenėlėmis? (logiškai mastant, gauname 4 skirtingas funkcijas). Čia ir yra didžiausias sraigtasparnių modeliams skirtos aparatūros skirtumas nuo visų kitų. Kadangi sraigtasparnio modelio nešantysis sraigtas sukasi visada pastoviu greičiu (na, bent jau to visada siekiama), o kinta tik menčių atakos kampas ir, būtinai variklio galingumas. Čia ir slypi didžiausia paslaptis – sraigtasparnių modelių aparatūroje su viena rankenėle (didinant arba mažinant) valdomos dvi modelio funkcijos – nešančiojo sraigto (NS) menčių atakos kampas (žingsnis) ir būtinai variklio galingumas. Ši funkcija yra būtina, nes norint išlaikyti patovius NS apsisukimus didinant žingsnį, būtina didinti ir variklio galingumą.
Taigi, jau išsiaiškinome, kad bet koks sraigtasparnio modelis su vidaus degimo varikliu turi mažiausiai 5 funkcijas – variklio galingumą, NS žingsnį, posvyrį, posūkį ir aukščio funkciją. Dvi iš jų kombinuojamos (miksuojamos) į vienos rankenėlės poslinkius.
6 kanalas reikalingas giroskopo jautrumo valdymui. Kas tas per velnias giroskopas ir su kuo jį valgyti, išsiaškinsime vėliau šiame straipsnyje.
Kokios gi funkcijos būtinos sraigtasparnio modeliui skirtojoje aparatūroje? Pirmiausia, tai vadinamosios žingsnio – variklio traukos (žargoniškai „gazo“) kreivės. Jos reikalingos tam, kad esant bet kokiai rankenėlės padėčiai (esant bet kokiam iš anksto nustatytam NS žingsniui), NS apsisukimai būtų reikiamose ribose, o variklio galingumas būtų nei per mažas nei per didelis NS sraigtui sukti. Kad būtų aiškiau, tarkime esant +5.5° NS žingsniui, variklio galingumas turi būti ~50-60% maksimalaus. Be viso to, NS sraigto apsisukimai turi išlikti pastovūs. Visą šį sunkų darbą be jokio didelio vargo atlieka žingsnio – gazo (ang. Thottle-pitch curves) kreivės.

Kita būtina funkcija sraigtasparnio modelio siųstuvui – skridimo režimai. Skridimo režimai, tai galimybė turėti kelių formų žingsnio – variklio traukos kreives. Kam viso to reikia? Skirtingų formų kreivės reikalingos, norint skraidyti modeliu įvairiais skridimo režimais. Pvz. mokantis kabėti, reikia, kad nuosekliai didinant NS traukos rankenėlę ant siųstuvo, nuosekliai didėtų NS žingsnis ir taip pat nuosekliai variklio galingumas. Šis režimas dažniausiai vadinamas Normal (N). Norint su modeliu padaryti mirties kilpą, bačką, ar kitas aukštojo pilotažo figūras, būtina kreivę perjungti į kitos formos – dažniausiai ji būna V formos. Tada NS traukos rankenėlei esant žemiausioje padėtyje, NS žingsnis bus maksimaliai minimalus – ~-10-11°, o variklio trauka bus maksimali. Ką iš šito gauname – ogi sraigtasparniui esant žemyn sraigtu, rankenėlę reikia staiga nuleisti žemyn (reversuoti NS trauką), tam kad NS trauka nenutemptų modelio žemyn. Šis skridimo režimas paprastai vadinamas Idle up1, St 1 (Stunt 1).

Be viso to, kreivės gali turėti skirtingą taškų skaičių. Taškų skaičius apibrėžia, kiek tarpinių reikšmių (be pirmos ir paskutinės) galima įvesti. Minimalus taškų skaičius krevėms yra 3 – pirma, vidurinė ir paskutinė reikšmės. Beveik visos šiuolaikinės aparatūros turi 5 taškų kreives, kai kurie modeliai turi 7 taškų kreives, o pvz Futaba 9Z turi 13 taškų kreives.
Dar vienas svarbus siųstuvo požymis, nuo kurio priklauso pasirinkimas – ar siųstuvas palaiko tik FM moduliacija, ar dar ir PCM. Šiame straipsnyje neisiimsime nagrinėti šių elektroninių subtilybių. Trumpai tariant – tai yra būdai, kaip siųstuvas „susikalba“ su imtuvu. FM – „frequency modulation“ – dažninė moduliacija, PCM – „Pulse Code Modulation“ moduliacija. PCM moduliaciją naudojantys siųstuvai – imtuvai laikomi patikimesniais, geriau apsaugotais nuo pašalinių radijo triukšmų. Be jokios abejonės jie yra ir brangesni.
Visos kitos siųstuvo funkcijos,skirtos sraigtasparnio valdymui yra daugiau paglbinės, be kurių galima laisvai apseiti.
T aigi renkantis siųstuvą ir imtuvą, būtina rimtai apsispresti kiek jūs galite šiems prietaisams išliesti pinigų. Perkant brangesnį, gausite daugiau funkcijų, garsesnį firmos vardą, didesnį patikimumą. Turėkite omenyje, kad siųstuvas perkamas ilgam laikui, todėl dažnai pirkti ir parduoti jo neapsimoka.
Apie imtuvus kalbėti ko gero nėra didelio reikalo – jie dažniausiai perkami kartu su siųstuvu. Tereikia atsiminti, kad jei Jūsų siųstuvas palaiko PCM moduliaciją, būtina ir imtuvą pirkti su PCM moduliacija – kitaip jūs negalėsite pasinaudoti visais PCM teikiamais privalumais. Dar daugiau – jei siųstuvas veikia PCM moduliacija, o imtuvą nusipirksite FM moduliacija (dar vadinama PPM moduliacija) – jis neveiks poroje su jūsų PCM siųstuvu. Tiesa paprastai siųstuvą programiškai galima perjungti iš vienos moduliacijos į kitą, tačiau jei jau perkate PCM siųstuvą, geriausia nepagailėti pinigų ir PCM imtuvui.


9 kanalu Futaba imtuvas

Servo mechanizmas – dar vienas nepažystamas žvėris – modelistų dažniausiai sutrumpintai vadinamas „serva“, „servais“. Servo mechanizmas – tai mažytė dežutė su išlindusiu iš vieno galo laideliu, kuri jūsų siųstuvo rankenėlės judesius paverčia mechaniniu jusu modelio valdymo elementų judesiu. Servo mechanizmas gauną signalą iš imtuvo ir paverčia jį mechaniniu judesiu (dažniausiai sukamuoju). Servo mechanizmai būna analoginiai ir skaitmeniniai. Skaitmeniniai pranašesni prieš analoginius didesniu tikslumu, tačiau jie yra brangesni nei analoginiai. Renkantis servo mechanizmus sraigtasparnio modeliui būtina atsižvelgti į šiuos dalykus: servo mechanizmo greitis, ir jo sukimo momentas. Tai yra pagrindiniai bet kokiu servo mechanizmų parametrai. Kartais, kai aktualus svoris, būtina atsižvelgti ir į jį. Taigi kokių servo mechanizmų reikia sraigtasparnio modeliui? Tarkime jūs renkatės tipinį pradedančiojo modelį – 30 klasės tipinį modelį kokių rinkoje yra ne taip jau ir mažai: Thunder Tiger Raptor 30, Hirobo Sceadu 30, JR Venture, JR Ergo 30 ir pan. Kaip jau ankčiau minėjau, modeliui, jei jis ne elektrinis o su vidaus degimo varikliu, reikės 5 servo mechanizmų. Pradedančiojo modeliui 4 iš jų gali būti standartiniai servo mechanizmai, kurių greitis ~0.20÷0.26s/60°. Tai reiškia, kad servo mechanizmo ašis pasisuks 60° per 0.20÷0.26 s. Tokio greičio visiškai pakaks pradedančiojo modeliui mokytis kaboti, skristi ratu, aštuoniukes ir pan. Servo mechanizmo sukimo momentas turėtų būti apie 4.5 kg/cm. Tai reiškia, kad jei servo mechanizmo svitelė bus 1 cm ilgio, servo mechanizmas išvystys 4.5 kg tempimo jėgą ant jos galo. Skirtingai nei siųstuvui ir imtuvui, iš karto pirkti skaitmeninius servo mechanizmus neapsimoka, nes avarijų metu jie dažnai lūžta, o kad ir kaip būtų liūdna, bet jums būtina įsisamoninti, kad avarijų jums nepavyks išvengti.



Skaitmeninis Futaba servo mechanizmas S9350

Visai kitas dalykas yra servo mechanizmas, kuris valdo uodegos mechanizmą. Jis turi būti kuo greitesnis, ir gerai būtų, kad turėtų pakankamai didelį sukimo momentą. Taip yra todėl, kad uodegos sraigto servo mechanizmas dirba kartu su giroskopu (žiūr. sekantį skyrių). Uodegos sraigto servo mechanizmo parametrai turėtų būti tokie: greitis – 0.08÷0.13s/60°, o sukimo momentas - 5÷6 kg/cm.
Sekantis keiksmažodis sraigtasparnių modelistų tarpe yra giroskopas. Giroskopas – įtaisas, kuris stabilizuoja sraigtasparnio uodegą – nulaiko ją nuo pastovaus sukinėjimosi apie NS sukimosi ašį. Bėda tave, kad sraigtasparnio modelis nėra stabilus – netgi kabant, vėjas, kiti pašaliniai veiksniai pastoviai stengiasi pasukti sraigtasparnio uodegą tai į vieną tai į kitą pusę. Be giroskopo nulaikyti uodegą vienoje vietoje būtų praktiškai neįmanoma.



Firmos Futaba giroskopas GY-401

Giroskopas jungiamas nuosekliai į tarpą tarp imtuvo ir servo mechanizmo, valdančio uodegos sraigto žingsnį. Sraigtasparniui kabant, giroskopas jaučia, kada uodegą pasuka pašalinis poveikis, o ne jūsų rankenėlės poslinkis. Kai tik jis pajunta pašalinį poveikį, iškart duoda signalą, priešingą poveikiui, kad uodegos sraigto servo mechanizmas sugražintų uodegą į buvusią poziciją. Giroskopas pasižymi didele darbo greitaveika – į pašalinius poveikius jis reaguoja labai greitai, todėl uodegos sraigto servo mechanizmas irgi turi būti labai greitas, kad spėtų reaguoti į giroskopo signalus. Nuo šių dalykų priklauso, kiek bus „paklusni“ jūsų modelio uodega. Visi giroskopai pagal savo veikimo principą, gali būti suskyrstyti į dvi grupes – su kurso palaikymo sistema (Heading Hold [HH], AVCS) ir be jos. Giroskopai be kurso palaikymo sistemos yra paprastesni, pigesni, tačiau ne taip gerai „nulaiko“ uodega. Jų darbo režimą galima pavadinti tik pašalinių poveikių slopinimu. Tai yra giroskopas išduoda signalą tik tuo momentu, kai veikia pašalinis poveikis. Aišku giroskopo poveikio kryptis priešinga pašalinio poveikio krypčiai. Tokiu būdu uodega „siūbuoja“ veikiama pašalinių poveikių. Gi giroskopai su kurso palaikymo sistema veikia kitokiu būdu. Pašaliniam poveikiui pasukus uodegą tam tikru kampu į šalį, giroskopas išduos signalą, proporcingą poveikiui, ir tą signalą išlaikys pastoviu, kol poveikis nesumažės. Kitaip tariant, jei kažkoks poveikis pasuko uodegą tam tikru kampu, giroskopo signalas pasuks servo mechanizmą proporcingu priešingu kampu, kuris mažės, mažėjant uodegos nuokrypio kampui. Be abejo giroskopai su kurso palaikymo sistema gali dirbti ir paprastuoju režimu. Be to, dažniausiai giroskopai turi distanciniu būdu valdomą jautrumą. Jautrumas reikalingas nustatyti, kaip „smarkiai“ jis reguos į pašalinius poveikius. Būtent dėl šio dalyko ir reikalingas 6 kanalas ant jūsų siųstuvo. Juo jūs galėsite modeliui esant ore pareguliuoti, kaip giroskopas koreguos jūsų modelio uodegos nuokrypius.
Governorius – kitas įtaisas, kurio veikimo principas panašus i giroskopo. Skirtumas tik tas, kad governorius skirtas palaikyti variklio, o tuo pačiu ir NS apsisukimus pastoviais. Tai jums bus reikalinga, kada išmoksite skraidyti agresyviu 3D stiliumi. Naujokams governorius neduoda jokios naudos ir yra NEBŪTINAS! Governorius taip pat jungiamas nuosekliai tarp imtuvo ir variklio servo mechanizmo, seka variklio apsisukimų pokyčius ir be jūsų pastangų atstato juos į nustatytas ribas.


Governorius

Paskutinis, bet nemažiau svarbus sraigtasparnio modelio elementas yra visų elektronikos elemtų maitinimo akumuliatorius. Atsiminkite, kad kuo didesnės talpos bus akumuliatorius, tuo daugiau skrydžių galėsite atlikti vienu pakrovimu. Be to, būtina atsiminti, kad skaitmeniniai servo mechanizmai naudoja žymiai didesnį galingumą, nei paprasti. Todėl jei žadate naudoti būtent tokius servo mechanizmus, būtina isigyti bent 2400 mAh akumuliatorių. Atminkite, kad skrydyje išsikrovus akumuliatoriui, modelis taps nevaldomas ir greičiausiai neišvengsite avarijos.
Taigi, apžvelgiau visus elementus, kurie yra būtini perkant naują sraigtasparnio modelį. Būtinai atsiminkite, kad sraigtasparnio modelis yra toks sudėtingas mechanizmas, kad nei jį surinkinėjant, nei skraidinant negali būti jokių smulkmenų. NEATSARGIAI NAUDOJANTIS SRAIGTASPARNIO MODELIS GALI BŪTI PAVOJINGAS GYVYBEI!!!!!.

Taigi kokius visgi elektroninius komponentus pirkti? Pasirinkę komponentus iš šios lentelės, tikrai nepralošite (smarkiai praloš tik jūsų pinigine O:) ). Nereikia pamiršti, kad sraigtasparnių modeliai – labai brangus užsiėmimas. Kad ir kaip tai bebūtų gaila. Tačiau juk koks malonumas, kai pajauti, kad tu gali įveikti tokį sudėtingą mechanizmą, ir jis galų gale paklūsta modelisto rankoms.



Tiek ziniu...

_________________
Raptor 60 gasser
Swift 16, 10s A123
JR 9XII


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2005 00:22 
Modeliuoto
Modeliuoto

Užsiregistravo: 03 Rgp 2005 23:24
Pranešimai: 524
Miestas: Vilnius
Fantastika! WoW! WoW! Labai informatyvus aprašymas. =D> =D> =D>
Norėčiau tik dar vieną nedaug žinančiojo klausimuką: kodėl reikia stengtis laikyti "NS apsisukimus pastoviais"? Čia problema su uodegos išlaikymu tiesioje padėtyje? Ar dar kas nors, ko logiškai neįmanoma išmastyti?

Niekada neturėjau sraigtasparnio, bet "iš šalies" taip atrodo, kad tiesiog keiti NS apsisūkimus, o Gyro + galinis sraigtas pasirūpina, kad sraigtasparnis išliktų tiesus.

Turintiems sraigtasparnius, gal mano mintys ir kvailokos atrodo, bet pasižiūrėjus video, kai kabo su lėktuvėliais (ir be variable pitch propelerių) man tai gana logiškai atrodo...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2005 05:47 
Modeliuoto
Modeliuoto

Užsiregistravo: 09 Lap 2003 17:03
Pranešimai: 768
Miestas: Kaunas

_________________
Raptor 60 gasser
Swift 16, 10s A123
JR 9XII


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2005 13:05 
Modeliuotojas
Modeliuotojas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 17 Rgp 2004 09:28
Pranešimai: 2658
Miestas: Jurbarkas


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2005 13:38 
Modeliuo
Modeliuo
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Sau 2005 21:54
Pranešimai: 349
Miestas: Vilnius


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2005 14:37 
Modeliuoto
Modeliuoto

Užsiregistravo: 09 Lap 2003 17:03
Pranešimai: 768
Miestas: Kaunas

_________________
Raptor 60 gasser
Swift 16, 10s A123
JR 9XII


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2005 15:34 
Modeliuotojas
Modeliuotojas

Užsiregistravo: 06 Lap 2003 14:50
Pranešimai: 1064
Miestas: Vilnius

_________________
Trex 700N DFC
250 quad racer


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2005 15:53 
Modeliuoto
Modeliuoto

Užsiregistravo: 09 Lap 2003 17:03
Pranešimai: 768
Miestas: Kaunas

_________________
Raptor 60 gasser
Swift 16, 10s A123
JR 9XII


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2005 16:12 
Modeliuotojas
Modeliuotojas

Užsiregistravo: 06 Lap 2003 14:50
Pranešimai: 1064
Miestas: Vilnius

_________________
Trex 700N DFC
250 quad racer


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2005 19:07 
Modeliuoto
Modeliuoto

Užsiregistravo: 09 Lap 2003 17:03
Pranešimai: 768
Miestas: Kaunas

_________________
Raptor 60 gasser
Swift 16, 10s A123
JR 9XII


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2005 15:00 
Modeliuotojas
Modeliuotojas

Užsiregistravo: 06 Lap 2003 14:50
Pranešimai: 1064
Miestas: Vilnius

_________________
Trex 700N DFC
250 quad racer


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2005 20:28 
Modeliuoto
Modeliuoto

Užsiregistravo: 09 Lap 2003 17:03
Pranešimai: 768
Miestas: Kaunas

_________________
Raptor 60 gasser
Swift 16, 10s A123
JR 9XII


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2006 09:41 
Model
Model
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 04 Sau 2006 19:49
Pranešimai: 198
Miestas: Vilnius


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2006 15:33 
Modeliuoto
Modeliuoto

Užsiregistravo: 09 Lap 2003 17:03
Pranešimai: 768
Miestas: Kaunas

_________________
Raptor 60 gasser
Swift 16, 10s A123
JR 9XII


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Vas 2008 23:46 
Mo
Mo
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 12 Rgp 2007 15:50
Pranešimai: 52


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 26 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 7 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Administratoriaus kontaktai: info(eta)rcm.lt

 

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007